„Wolność nie tylko jest nam dana, ale i zadana”
- żywa lekcja historii uczniów Szkoły Podstawowej w Rychtalu.

27 września 2018 r. uczniowie klas starszych Szkoły Podstawowej w Rychtalu mieli możliwość uczestniczenia w spektaklu teatralnym „Kartki z powstania” zrealizowanym przez artystów Agencji Artystycznej Joanna z Kielc, na podstawie „Pamiętnika z powstania warszawskiego” Mirona Białoszewskiego. Autorzy spektaklu, realizowanego w Namysłowskim Ośrodku Kultury, opowiadają powstańczą historię trzech przyjaciół: Jana Bytnara, Aleksego Dawidowskiego i Tadeusz Zawadzkiego.
Jesienią 1939 roku wybucha wojna. W okupowanej przez Niemców Warszawie prowadząc walkę konspiracyjną, doskonale wiedzieli gdzie jest ich miejsce i jakie mają obowiązki. Postawa chłopaków jest przykładem poświęcenia, oddania i patriotyzmu młodych Polaków. Rudy, Alek i Zośka oraz wielu ich przyjaciół ginie w obronie niepodległej Polski. Oddają życie ofiarnie i bez protestów, nie mają wątpliwości, że trzeba walczyć. Cała trójka stanowi wzór wzajemnego oddania, przyjaźni i umiłowania ojczyzny.
Uczniowie rychtalskiej podstawówki przeżyli żywą lekcje historii, w której uświadomili sobie znaczenie i dobitność brzmienia słów Karola Wojtyły – papieża Jana Pawła II, że wolność jest nam nie tylko dana, ale i zadana.
W tym roku obchodzimy 100. rocznicę odzyskania przez Polskę Niepodległości, dlatego w sposób szczególny powinniśmy pielęgnować pamięć o ludziach, którzy w tamtych czasach oddali życie za swój kraj, za ojczyznę. Niech ta chwila zadumy i przystanek na stacji „Wolność”, będą odrobionym zadaniem lekcji patriotyzmu.
Drugą częścią szkolnej wycieczki było zwiedzanie Muzeum Techniki Młynarskiej w Namysłowie. Ten odrestaurowany niedawno obiekt jest przykładem połączenia historycznego rozwoju lokalnej społeczności, rozbudowy osady i współczesności, w którym odbywają się m.in. warsztaty artystyczne.
Niesamowita podróż w przeszłość, na którą warto było się wybrać, pokazała młodym ludziom, jak wielkie mogą być pragnienia w dążeniu do wolności, że wolność nie jest nam dana raz na zawsze. Jest to dobro, które każdy z nas musi pielęgnować i o nie dbać.