godło

Szkoła Podstawowa
im. Ojca Konrada Stolarka w Rychtalu
ul. Kępińska 13, 63-630 Rychtal

logo
NAZWA_SZKOLY_ALT_LOGO

100 rocznica urodzin św. Jana Pawła II

W poniedziałek 18 maja 2020 roku minęło dokładnie sto lat od dnia, gdy na świat przyszedł jeden z największych Polaków, który zmienił oblicze świata. Tym Wielkim Polakiem, Wielkim Papieżem, Wielkim Pasterzem Kościoła, Wielkim i Wspaniałym Człowiekiem, był Karol Wojtyła – Jan Paweł II był wzorem do naśladowania i drogowskazem, jak mamy żyć
i postępować. Dlatego jako Wspólnota Szkolna chcieliśmy uczcić 100. rocznicę Jego urodzin, która jest szczególnym czasem dziękczynienia za dar życia i posługę Wielkiego Pasterza Kościoła. Bardzo serdecznie zachęcamy, abyśmy razem wspominając św. Jana Pawła II, złożyli dziękczynienie Panu Bogu za Jego Osobę, jak również za to, że możemy mieć takiego Orędownika w Domu Ojca, który jest dla każdego z nas wzorem miłości Boga i człowieka.

Nikt z Was – uczniów naszej szkoły – nie spotkał osobiście papieża Jana Pawła II, ale na pewno słyszeliście o nim z opowiadań rodziców, dziadków czy przy okazji akademii szkolnych, czy różnych rocznic związanych z jego postacią. Nie ma co do tego żadnej wątpliwości, że jego posługa, życie, nauczanie zmieniło świat. Jest postacią, która na trwałe wpisała się w historię Polski i świata, jest jednym z największych autorytetów do dziś.

Gdzie się pojawił, gromadził wokół siebie niezliczone tłumy chcących go słuchać wiernych. Przemawiając, był w stanie trafić do serc każdego człowieka. Przełamywał bariery duchowe, kulturowe, prowadził dialog z innymi religiami, spotykał się nawet ze swoimi wrogami (m.in. z zamachowcem na swoje życie Ali Agcą…. i mu przebaczył!).

Jednak najbardziej upodobał sobie młodych i to w nich widział przyszłość Kościoła i świata, dlatego zapoczątkował Światowe Dni Młodzieży, gromadzące młodych ludzi z całego świata na modlitwę i wspólne trwanie ze sobą.

Gdy odszedł, cały świat się zatrzymał… każdy, miał wrażenie, że stracił kogoś bliskiego, wyjątkowego. Wierni na całym świecie okrzyknęli go SANTO – świętym! – zaraz po śmierci!

Drodzy uczniowie, rodzice, nauczyciele zatrzymajmy się i wsłuchajmy w słowa Naszego Rodaka św. Jana Pawła II, bo to część i naszej historii, przeżyjmy, choć cząstkę tego, co przeżywali ludzie tacy jak my w tamtych czasach. Poczujmy atmosferę tamtych chwil. Poczujmy podniosłość tamtych wydarzeń…

Zapraszamy wszystkich do wirtualnego wspomnienia o św. Janie Pawle II z okazji 100 rocznicy Jego urodzin.

Na koniec trzeba dodać, że wiele szkół, szpitali, ulic czy placów w Polsce nosi imię Jana Pawła II lub Karola Wojtyły, również dawne rychtalskie Gimnazjum w latach 2008 – 2019 nosiło imię Karola Wojtyły.

Prezentacja upamiętniająca papieża Jana Pawła II to kolejne zadanie, które realizowaliśmy
w ramach Projektu „Piękna nasza Polska cała”.

 

Koordynatorzy projektu
Barbara Ćwikła
Maciej Oscenda

 

Załączniki:

  •   jp - [34.1 MB]
powrót
Ta strona korzysta z ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Korzystając ze strony wyrażasz tym samym zgodę na to, że będziemy używać cookies OK