godło

Szkoła Podstawowa
im. Ojca Konrada Stolarka w Rychtalu
ul. Kępińska 13, 63-630 Rychtal

logo

Rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja, jednego z najważniejszych aktów prawnych w historii Polski.

      To właśnie 233 lata temu, w malowniczym Zamku Królewskim w Warszawie, została przyjęta pierwsza konstytucja w nowożytnej Europie i druga na świecie. Jest to niezwykle istotne wydarzenie, które symbolicznie podkreśla dążenie naszego narodu do wolności, suwerenności i demokracji.

W związku z tą wyjątkową okazją, w wielu miejscowościach na terenie Polski odbyły się uroczyste obchody, mające na celu uhonorowanie tego doniosłego momentu w historii Naszego Państwa.

Jednym z takich wydarzeń było zorganizowane przez Szkołę Podstawową im. Ojca Konrada Stolarka w Rychtalu, dnia 30 kwietnia 2024 roku uroczystego apelu, który zgromadził zarówno społeczność szkolną jak i mieszkańców. Uroczystość odbyła się przed budynkiem Urzędu Miejskiego Gminy Rychtal, gdzie zebrani uczestnicy mieli okazję uczcić pamięć Konstytucji 3 Maja.

Na uroczystości nie zabrakło tradycyjnych elementów, które symbolizują polskość i patriotyzm. Uczniowie klas siódmych  i klasy ósmej, ubrani w stroje narodowe, prowadzeni pod przewodnictwem nauczycieli pani Magdaleny Mikołajczyk-Witak oraz pana Piotra Nasiadka, dostojnym krokiem zatańczyli uroczysty taniec – Polonez. Poprzez ten niecodzienny przekaz słowno-muzyczny na rynku w Rychtalu,  chcieliśmy zachęcić uczestników nie tylko  do refleksji nad przeszłością, ale także do celebracji wartości, które kształtują tożsamość narodową i budują wspólnotę – podkreślili prowadzący, inicjatorzy wydarzenia. Jest to czas, w którym jednoczymy się w dumną wspólnotę, by uczcić nasze dziedzictwo i kultywować ideały, które kierowały naszymi przodkami w dążeniu do niepodległości i wolności.

W ten sposób, poprzez uroczyste obchody, oddajemy hołd Konstytucji 3 Maja oraz wszystkim tym, którzy walczyli i poświęcili się dla niepodległej Ojczyzny. Niech to święto będzie dla nas wszystkich okazją do budowania lepszej, bardziej sprawiedliwej i suwerennej Polski, godnej naszej historii i przyszłości.

powrót
Ta strona korzysta z ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Korzystając ze strony wyrażasz tym samym zgodę na to, że będziemy używać cookies OK