godło

Szkoła Podstawowa
im. Ojca Konrada Stolarka w Rychtalu
ul. Kępińska 13, 63-630 Rychtal

logo

Wiosenne Targi Edukacyjno-zawodoznawcze w ramach Szkolnego Programu Doradztwa Zawodowego, połączone z projektem Trzymaj Formę.

       W dniu 21 marca 2025 r., w Naszej Szkole, w ramach innowacji pedagogicznej, zostały przeprowadzone Wiosenne Targi Edukacyjno-zawodoznawcze.  Celem tego działania z zakresu  doradztwa zawodowego, było min. przygotowanie uczniów do świadomego i samodzielnego planowania kariery oraz podejmowania decyzji edukacyjnych i zawodowych, uwzględniających znajomość własnych zasobów /zainteresowań, uzdolnień, predyspozycji, kompetencji/ rozeznanie lokalnego rynku pracy i systemu edukacji. W tym projekcie uczniowie sami mogli doświadczyć praktycznej nauki i pracy w wybranym zawodzie. Przed rozpoczęciem przedsięwzięcia w szkole została przeprowadzona ankieta, która pokazała zainteresowania zawodowe uczniów klas VII-VIII. I właśnie w tym obszarze zainteresowań, przygotowane zostały stoiska na których mentorzy  wdrażali uczniów do działania w zakresie takich zawodów jak: stolarz – artysta, gastronom, rolnik, leśnik, informatyk, mechanik pojazdów, kreator mody – wizażysta, służby mundurowe /policjant, strażak/, konstruktor opakowań jednorazowych oraz trener.  Struktura targów zawodoznawczych uwzględniała podział na grupy wiekowe i zadaniowe. I Tak:

  • klasy I-III zwiedzały stoiska i zapoznawały się ze specyfiką pracy w zawodach. Tutaj program edukacji zawodoznawczej obejmował elementy preorientacji zawodowej, min. bezpieczeństwa, wstępne zapoznanie ze specyfiką pracy w różnych zawodach.
  • Klasy IV-VI – uczestniczyły w zajęciach w Urzędzie Miejskim Gminy Rychtal, gdzie w ranach orientacji zawodowej dowiedzieli się o roli pracy w życiu człowieka,  zwiedzili także wszystkie działy urzędu. Po ciekawej prelekcji uczniowie udali się do hali sportowej, w której realizowany był projekt „Trzymaj Formę”. Tutaj dzieci ćwicząc, bawiąc się, zapoznawały się z gier i zabaw, które można wykonywać poza zajęciami szkolnymi.  Po powrocie z hali sportowej dzieci uczestniczyły w targach edukacyjno-zawodoznawczych.
  • Klasy VII-VIII to główni realizatorzy programu z zakresu doradztwa zawodowego. O godz. 8.00 uczniowie uczestniczyli w spotkaniu z ekspertem z Powiatowego Urzędu Pracy w Kępnie, który określił zasoby lokalnego rynku pracy oraz przedstawił strukturę szkół w regionie. Godzinę później w dwóch grupach, uczniowie spotkali się z przedstawicielami Technikum mechanicznego i Technikum rolniczego z Namysłowa. Następnie szkolny koordynator ds. doradztwa zawodowego przedstawił zasady rekrutacji do wszystkich szkół powiatu kępińskiego i namysłowskiego. Po tych spotkaniach uczniowie udali się do swoich mentorów-fachowców, gdzie przygotowywali stoiska i prezentacje zawodów. Prezentacje rozpoczęły się o godz. 10.15 i trwały do godz. 12.00.

            Wspaniały słoneczny dzień i stworzona przez dzieci, młodzież, nauczycieli i mentorów atmosfera, zaowocowały 100-procentową realizacją wszystkich postawionych celów z zakresu doradztwa zawodowego.  Zaangażowani byli wszyscy uczestnicy przedsięwzięcia. A życzliwość w czasie rozmów z uczestnikami targów pokazała, że warto robić takie przedsięwzięcia i rozwijać wiedzę i zainteresowania zawodowe młodych ludzi. Gośćmi targów byli: burmistrz pan Adam Staszczyk oraz starszy wizytator Kuratorium Oświaty w Poznaniu pani Małgorzata Wanzek.

A jak było? Zobaczcie sami.

 

 

powrót
Ta strona korzysta z ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Korzystając ze strony wyrażasz tym samym zgodę na to, że będziemy używać cookies OK