godło

Szkoła Podstawowa
im. Ojca Konrada Stolarka w Rychtalu
ul. Kępińska 13, 63-630 Rychtal

logo

WYCIECZKA KRAKÓW- OŚWIĘCIM

     Uczniowie klasy 8a, 7b i kilkoro 7a,  18 października  wybrali się na dwudniową wycieczkę do Krakowa i Oświęcimia.

  Nie jest łatwo wytłumaczyć wyjątkowość tych miejsc. Ta unikatowość wiąże się z historią i niepowtarzalnym dziedzictwem kulturowym nasze kraju.

  Pierwszego dnia uczniowie wraz z opiekunami odwiedzili pochodzący z okresu II wojny światowej  obóz koncentracyjny w Oświęcimiu i Brzezince- miejsce masowego mordu dokonanego przez niemieckiego okupanta na ludności przede wszystkim żydowskiej i polskiej. Obóz koncentracyjny Auschwitz  funkcjonował w latach 1940-1945 i  był największym hitlerowskim obozem koncentracyjnym, czyli miejscem stopniowego wyniszczania więźniów i równocześnie największym ośrodkiem  bezpośredniej zagłady Żydów.

W czasie zwiedzania tego szczególnego miejsca  uczniowie pełni powagi wysłuchali przejmujących opowieści przewodników.

   Drugi dzień minął w radośniejszej atmosferze, bowiem zwiedzony został Kraków. Uczniowie udali się na Wzgórze Wawelskie, gdzie podziwiali rezydencję polskich królów, Katedrę Zygmuntowską -   miejsce ich koronacji, a także Krypty Wieszczów i Królów. Odwiedzili Collegium Maius,- ośrodek , w którym w 1364 roku król Kazimierz Wielki powołał do życia pierwszą polską uczelnię- Akademię Krakowską. Wielkie wrażenie wywarła też wystawa pt. „Kraków podziemny” oraz unikatowe eksponaty w Muzeum Książąt Czartoryskich z  kultowym dziełem da Vinciego „Damą z łasiczką”.

 Nasyceni pięknymi widokami i przeżyciami wszyscy w pełnym zdrowiu  19 października wrócili z wycieczki do domu.

powrót
Ta strona korzysta z ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Korzystając ze strony wyrażasz tym samym zgodę na to, że będziemy używać cookies OK